Wojciech Szapiel o barierach wpływających na rozwój MŚP [PULS BIZNESU]

Jedną z głównych barier wpływających na rozwój małych firm w Polsce jest brak wykwalifikowanych menedżerów.

Mali i średni przedsiębiorcy sięgają najczęściej jedynie po doradztwo unijne albo dotyczące pozyskania kredytów. A trzeba im pomóc skalować firmy, pokazując, jak wdrażać procesy planowania, jak myśleć strategicznie. Chodzi o to, aby wzrost firm odbywał się nie tylko dzięki funduszom unijnym, bo jest to doraźne rozwiązanie — mówi w rozmowie z Pauliną Kostro Wojciech Szapiel, prezes Inventity Founation.

Więcej na temat barier utrudniających wzrost MŚP, czytaj poniżej lub w dzisiejszym numerze Pulsu Biznesu [KLIKNIJ!]

 

 

Paulina Kostro, Puls Biznesu, 01.08.2018

Co utrudnia wzrost MŚP

Jedną z głównych barier wpływających na rozwój małych firm w Polsce jest brak wykwalifikowanych menedżerów

Polskie firmy z sektora MŚP bardzo się różnią. Z jednej strony mamy grupę przedsiębiorców, którzy patrzą w przyszłość z dużym optymizmem. Z drugiej — duża część osób prowadzących firmy nie ma powodów do radości i jest w trudniejszym położeniu, a doskwierają im wysokie koszty zatrudnienia i brak płynności finansowej. Zdaniem dr. Jana Dąbrowskiego, twórcy kierunku zarządzanie firmami rodzinnymi na Akademii Leona Koźmińskiego, ta część polskich przedsiębiorstw, która ma taką możliwość, przechodzi obecnie od działań związanych z redukcją kosztów do aktywności ukierunkowanych na poprawę jakości i marketingu.

— W Polsce zauważalny jest też nowy segment przedsiębiorców. Ich firmy opierają się na nowoczesnych produktach. Są założone i prowadzone przez biznesmenów, którzy nie lękają się świata, znają języki. Widzą więcej przestrzeni rynkowej za granicą niż w kraju — mówi Wojciech Szapiel, prezes Fundacji Inventity, który w szkole Growing Pains School uczy przedsiębiorców, jak skalować biznes.

Jego zdaniem kolejną nową grupą są tzw. start-upy plus. Charakteryzują się one specjalizacją w wąskiej dziedzinie, a dużą część z nich zakładają inżynierowie. Ekspertów tych cechują jednak wiedza o zarządzaniu na poziomie początkowym — i myślenie konceptualne w kontekście rynku (wiele ich wniosków jest całkowicie oderwanych od rzeczywistości).

Braki w zarządzaniu

Polacy wciąż chętnie otwierają nowe biznesy, ale podczas ich prowadzenia borykają się z bardzo wieloma problemami. Według Wojciecha Szapiela, największym wyzwaniem dla polskich MŚP jest doradztwo strategiczne, które powinny usystematyzować. Duże firmy są nauczone pracy z konsultantami. Ponadto mają świadomość, że przedsiębiorca, będąc specjalistą jedynie w wąskiej dziedzinie, musi mieć kogoś, kto pokaże mu szerszą perspektywę. Mały biznes natomiast jest onieśmielony taką formą współpracy — i nie wie, w jaki sposób miałaby ona przebiegać. Jest to dla nich nieznana przestrzeń.

— Niestety, mali i średni przedsiębiorcy sięgają najczęściej jedynie po doradztwo unijne albo dotyczące pozyskania kredytów. A trzeba im pomóc skalować firmy, pokazując, jak wdrażać procesy planowania, jak myśleć strategicznie. Chodzi o to, aby wzrost firm odbywał się nie tylko dzięki funduszom unijnym, bo jest to doraźne rozwiązanie — zauważa Wojciech Szapiel.

Jak wynika z raportu „Growing Pains — Badanie Barier Wzrostu i Efektywności Organizacyjnej polskich firm”, przeprowadzonego przez Fundację Inventity, najczęstszymi barierami rozwoju firm są: brak wykwalifikowanychmenedżerów (26,9 proc.), przekonanie pracowników o tym, że jeśli chcą, aby praca była wykonana dobrze, muszą ją zrobić sami (26,8 proc.), a także wzrost jedynie przychodów przedsiębiorstw — a nie ich zysków (20,9 proc.). Kolejne wymieniane przeszkody to brak czasu na wykonywanie zadań w wyznaczonym terminie (16 proc.), skupienie się na tzw. „gaszeniu pożarów” (15,7 proc.), zbyt rzadkie monitorowanie realizacji planów (15,4 proc.) oraz przeświadczenie, że spotkania firmowe są stratą czasu (10,2 proc.).

— W Polsce brakuje dobrych menedżerów. Poziom szkół technicznych jest niezły, natomiast dużo gorzej jest na kierunkach społeczno-ekonomicznych, zwłaszcza w dziedzinie zarządzania. Profesorowie, którzy nigdy nie podjęli pracy w przedsiębiorstwie, uczą kolejne pokolenia teorii. Co roku 6 proc. z nich trafia do dużych firm, które są nastawione na edukację kadr. Wysyłają pracowników m.in. na warsztaty menedżerskie, na których ci dowiadują się, jak strukturyzować projekty czy przewodzić ludziom. Pozostałe 94 proc. trafia do polskich MŚP, w których liczy się przede wszystkim zdolność adaptacji i przetrwania — komentuje Wojciech Szapiel.

Zdaniem dr. Jana Dąbrowskiego, do listy barier wzrostu należy dodać rygorystyczną politykę podatkową, autokratyczne postawy właścicieli — wynikające często właśnie z braku wyszkolonej kadry menedżerskiej — oraz podejście przedsiębiorców, którzy nie tworzą takiego zespołu wewnątrz firmy.

— Problemy zaczynają się mnożyć, gdy przedsiębiorstwo wprowadza nowe produkty czy wychodzi na nowe rynki. Wówczas zespół z ograniczoną decyzyjnością nie jest w stanie realizować wszystkiego na poziomie strategicznym i operacyjnym — zauważa dr Jan Dąbrowski.

Zaprojektuj firmę

Polscy przedsiębiorcy często patrzą na swój biznes bardzo krótkowzrocznie — skupiają się wyłącznie na zysku, brakuje im długoterminowych strategii, powielają również schematy, które w przeszłości działały, ale dziś są już nieaktualne. Tego typu działania w wielu przypadkach prowadzą do zamknięcia przedsiębiorstwa. Zdaniem Wojciecha Szapiela, przyczyną upadku tak wielu firm jest fakt, że duża część przedsiębiorców, którzy zakładają start-upy, wywodzi się z uczelni.

— Nigdy wcześniej nie pracowali, nie zarządzali projektami, nie przewodzili ludziom. Przeciętny startupowiec w Polsce ma mniej niż 30 lat. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych — powyżej 40 lat, a w swoim CV ma wpisane stanowisko dyrektora w dziedzinie, w której zakłada firmę — zauważa Wojciech Szapiel.

Ponadto wielu rodzimych biznesmenów wciąż twierdzi, że aby wygrać walkę o klienta, musi wyróżniać się przede wszystkim towarami lub usługami, które oferują. Według eksperta przetrwanie i rozwój firmy wcale nie zależy od produktu, a przewaga konkurencyjna związana z wypuszczeniem na rynek nowego towarujest dziś bardzo ulotna. Dlatego należy pamiętać o tym, że przedsiębiorstwo powinno być dobrze zaprojektowane.

— Amerykanie w przeciwieństwie do Polaków uważają, że ludzie są przeciętni. Dlatego budują firmę z założeniem, że przysłowiowy John musi się w niej z łatwością odnaleźć. U nas często bywa tak, że gdy pracownik przychodzi do pracy i pyta, co ma robić, otrzymuje odpowiedź „jesteś inteligentny, poradzisz sobie”. I, oczywiście, da sobie radę. Jednak jeśli firma nie ma przygotowanego czytelnego planu, nie ma celu — żadna droga go do niego nie doprowadzi — tłumaczy Wojciech Szapiel.

Postaw na rozwój

Według eksperta, przedstawiciele polskiego sektora MŚP muszą zdać sobie sprawę z tego, że drogi do wspomnianego celu nie można przejść na skróty. Trzeba będzie ją pokonać za pomocą określonych wytycznych i dobrze zaprojektowanej organizacji. Bo firmy rzadko odnoszą sukcesy na podstawie przypadku i intuicji.

— Z perspektywy zarządzania, jaką reprezentuję, podstawowym wyzwaniem dla MŚP jest profesjonalizacja. Przedsiębiorcy zaczynający od „pomysłu na biznes” potem powinni skupić się na zarządzaniu i ciągle je doskonalić. Mogą też korzystać z pomocy firm, które mają doświadczenie w skalowaniu biznesu. To też jedna z najważniejszych kwestii, o których powinien pamiętać przedsiębiorca chcący rozwijać swój biznes — podsumowuje dr Jan Dąbrowski.

Bądź na bieżąco!
Dziękujemy!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Zobacz również

28 maja
KONFERENCJA

Strategie rozwoju firm budowlanych przyszłości wg metodyki GROWING PAINS

Strategie rozwoju firm budowlanych przyszłości wg metodyki GROWING PAINS

15 maja
KONFERENCJA

Doradcy GROWING PAINS STRATEGY na Akademii Grzegorza Turniaka

Doradcy GROWING PAINS STRATEGY na Akademii Grzegorza Turniaka

28 listopada
PROMOCJA

Książki Growing Pains. Sztuka skalowania przedsiębiorstw w promocyjnej świątecznej cenie!

Kup na Gwiazdkę pakiet 10 książek Growing Pains. Sztuka skalowania przedsiębiorstw dla pracowników lub partnerów biznesowych w cenie 990 zł.

22 listopada
MEDIA

GROWING PAINS SCHOOL Tech Innovations Week 2018 w Polskim Radiu

Celem wydarzenia zorganizowanego przez Inventity Foundation jest poszukiwanie skuteczności w procesach komercjalizacji i transferu technologii w Polsce.

28 maja
KONFERENCJA

Strategie rozwoju firm budowlanych przyszłości wg metodyki GROWING PAINS

Strategie rozwoju firm budowlanych przyszłości wg metodyki GROWING PAINS

15 maja
KONFERENCJA

Doradcy GROWING PAINS STRATEGY na Akademii Grzegorza Turniaka

Doradcy GROWING PAINS STRATEGY na Akademii Grzegorza Turniaka

28 listopada
PROMOCJA

Książki Growing Pains. Sztuka skalowania przedsiębiorstw w promocyjnej świątecznej cenie!

Kup na Gwiazdkę pakiet 10 książek Growing Pains. Sztuka skalowania przedsiębiorstw dla pracowników lub partnerów biznesowych w cenie 990 zł.