Audyt oprogramowania jest bardzo ważny

Audyt oprogramowania to obecnie ważny element ewaluacji biznesu

Jeśli odwiedzasz lekarza tylko raz na dekadę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz złą ocenę zdrowia. To samo dotyczy oprogramowania i dlatego audyt oprogramowania to jeden z ważnych elementów audytu firmy. Zastosowane rozwiązania technologiczne trzeba przeanalizować i ocenić, a także wskazać odpowiednie rekomendacje.

Łatwo zapomnieć, że dzisiejsza nowoczesna technologia jutro będzie muzealnym reliktem. Jednak wiele firm trzyma się przestarzałego oprogramowania, błędnie wierząc w podejście: „jeśli coś działa, nie naprawiaj tego”.

Tego rodzaju myślenie jest zrozumiałe, ale niebezpieczne. Zasada przetrwania najsilniejszych odnosi się równie mocno do biznesu, jak do zwierząt. W obu przypadkach niezdolność do dostosowania się do zmieniającego się środowiska może prowadzić do wyginięcia.

Jest jednak jedna duża różnica między światem naturalnym a biznesowym: firmy mogą wybrać, aby się rozwijać. Jeśli prowadzisz firmę, część dostosowywania się oznacza pewność, że oprogramowanie, jakie pomogło ci odnieść sukces w przeszłości, nadal może to zrobić dzisiaj. Czy twoje obecne narzędzia są nadal najlepszymi instrumentami, aby najlepiej obsługiwać klientów, przewyższać konkurencję i generować najlepszy zwrot z inwestycji?

Dla wielu menedżerów myśl o podjęciu kolejnego zadania, nie mówiąc już o przeglądzie istniejącego stosu technologicznego (zbioru oprogramowania i innych technologii wybranych przez firmę), brzmi równie kusząco jak leczenie kanałowe bez znieczulenia. Większość liderów korporacyjnych zna swoje branże na wylot… ale zazwyczaj nie są ekspertami technologicznymi. Proces oceny technologii może być mylący, frustrujący oraz kosztowny. Firmom często brakuje wewnętrznej wiedzy, aby ocenić swoje opcje i podjąć świadome decyzje. Mogą uważać, że inwestowanie w nowe oprogramowanie to luksus, na który nie mogą sobie pozwolić. Mogą też obawiać się, że wdrożenie nowego oprogramowania spowoduje kosztowne zakłócenia. Albo mogą po prostu nie być świadomi, jak bardzo przestarzałe stało się ich istniejące oprogramowanie.

Niezależnie od powodu, wynik jest taki sam: w kwestii technologii zbyt wiele osób czeka, aż będzie za późno. Badacze z Carnegie Mellon odkryli, że ludzie mają tendencję do opóźniania aktualizacji swojego oprogramowania, nawet gdy są informowani, że jest to ważne.

Zagrożenia związane z brakiem reakcji

Podczas gdy twoje oprogramowanie może pozostać takie samo, wszystko inne zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Weźmy za przykład firmę Equifax. W 2017 r. agencja raportowania kredytowego ogłosiła, że hakerzy uzyskali dostęp do danych osobowych ponad 143 milionów osób. Jak doszło do tak ogromnej kradzieży? Czy był to wynik starannie zaplanowanej pracy wewnętrznej? Nie. Okazało się, że dział IT firmy nie zaktualizował znanej luki bezpieczeństwa w jednej z aplikacji internetowych.

Podobnie Target doświadczył ogromnego wycieku danych, w wyniku którego skradziono informacje o kartach kredytowych i debetowych 70 milionów osób, co spowodowało szacowane straty finansowe w wysokości ponad 290 milionów dolarów.

Problemy nie ograniczają się tylko do bezpieczeństwa. Wystarczy spojrzeć na przemysł lotniczy. Regularnie cierpi z powodu awarii spowodowanych przestarzałymi systemami. W efekcie linie lotnicze takie jak United, American, Southwest i wiele innych doświadczyły tysięcy odwołanych lotów i opóźnień w harmonogramie, ponieważ przestarzałe oprogramowanie prowadzi do procesów sądowych, frustracji pracowników, gniewu klientów i ogólnej utraty przychodów.

Co zrobić, aby chronić swoją firmę? Jednym z najlepszych pierwszych kroków jest audyt istniejącego stosu technologicznego co trzy do pięciu lat.

Dlaczego wszystkie firmy potrzebują audytów

Czy firma transportowa mogłaby funkcjonować przez lata bez przeglądania swojej floty pojazdów? Oczywiście, że nie: musi przeprowadzać konserwację i w końcu wymieniać pojazdy z problemami. Albo weźmy firmę, której stawki nie są związane z życiem i śmiercią. Czy sieć telewizyjna nadal emitowałaby programy z fatalną oglądalnością rok po roku, tylko dlatego, że łatwiej jest to robić, niż znaleźć programy, które ludzie będą oglądać? W biznesie opcja „ustaw i zapomnij” po prostu nie wchodzi w grę.

Tak jak firmy monitorują się na wiele sposobów, muszą także co kilka lat przeglądać swój stos technologiczny, aby upewnić się, że nadążają za zmieniającymi się czasami.

Pomyśl o audycie jak o kontrolach medycznych. Jeśli przez lata nie odwiedzasz lekarza, możesz odkryć, że drobna dolegliwość przerodziła się w zagrażający życiu problem. To bolesne odkrycie jest szczególnie frustrujące, ponieważ z perspektywy czasu zdajesz sobie sprawę, że miałeś objawy, ale… byłeś tak zajęty. Po co zawracać sobie głowę? Więc odkładasz to na później, aż będzie za duże, aby to zignorować.

Oprogramowanie komputerowe jest bardzo podobne do twojego zdrowia: łatwo o nim zapomnieć, dopóki coś wyraźnie nie jest nie tak. A wtedy jest za późno na łatwe rozwiązanie.

Audyt może zidentyfikować obszary wymagające poprawy, a także bezpośrednie problemy. Odkrywasz, co działa, co jest przestarzałe i jakie zmiany trzeba wprowadzić. To twoja szansa, aby dobrze zapoznać się z najnowszymi i najlepszymi dostępnymi narzędziami i dowiedzieć się, które z nich potrzebujesz teraz.

Audyty umożliwiają nowe spojrzenie

Audyty najlepiej przeprowadzać przez zewnętrzną firmę. Idealnie, audytor powinien być bezstronny — firma ta nie powinna mieć interesu w obronie istniejącego oprogramowania ani w sprzedaży nowej platformy oprogramowania. Audytor powinien mieć zdolność świeżego spojrzenia na oprogramowanie, a także wiedzę umożliwiającą zidentyfikowanie najbardziej obiecujących ulepszeń.

Sprawdź ofertę Inventity: Audyt firmy

Po uzyskaniu wyników audytu oprogramowania, nadszedł czas, aby liderzy korporacyjni podjęli decyzje. Z jakiego oprogramowania jesteś zadowolony? Co należy zaktualizować? Co należy całkowicie wymienić?

Czasami audyt pokaże, że całe istniejące oprogramowanie działa doskonale — nic nie trzeba zmieniać. To świetna wiadomość! Ale zazwyczaj jest co najmniej kilka krytycznych poprawek. A czasami trzeba wprowadzić całkowite zmiany.

Oto niektóre z głównych problemów, które regularnie dostrzegają audytorzy:

  • Firmy używające oprogramowania napisanego w przestarzałych językach programowania. Mało który inżynier je zna, jeszcze mniej chce ich używać
  • Odmowa korzystania z ostatnich osiągnięć technologicznych, w tym sztucznej inteligencji, technologii chmurowych, ulepszeń mobilnych i big data
  • Platformy oprogramowania w organizacji nie komunikują się ze sobą. To utrudnia koordynację zadań, tworzy silosy informacyjne i skutkuje wielokrotnym wykonywaniem tych samych zadań
  • Rozwiązania, które nie korzystają z najnowszych protokołów bezpieczeństwa, przez co są podatne na cyberataki
  • Trzymanie się oprogramowania, które nie jest już regularnie aktualizowane przez jego twórcę. Jeśli nawet jego twórca zrezygnował z oprogramowania… może czas przyjąć sugestię

W efekcie wiele organizacji obecnie zmaga się z technologią, która mogła być świetna 15 lat temu, ale dziś jest równie przestarzała jak stary telefon z klapką.

 

WSPARCIE DORADCZE
Jesteśmy, by Ci pomóc
Jeśli chcesz w szybki, dogłębny i mierzalny sposób zbadać swoją organizację, poznać jej bariery wzrostu oraz zbudować strategię trwałego rozwoju skontaktuj się z nami. Nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację biznesową i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.