Branża TSL ma w sobie gigantyczny potencjał. Rozwój na przykładzie firmy Kawczyński Logistics

Czy idąc w sobotę na zakupy do sieci handlowej i kupując świeże cytrusy (np. pomarańcze czy cytryny), które jeszcze w poniedziałek wisiały na drzewie, zastanawiasz się czasem jak skomplikowany proces logistyczny rozgrywał się w tle? Branża TSL ma wiele do zaoferowania, ale też jest wiele wyzwań, z jakimi musi się mierzyć.

Ja też do niedawna nie zdawałem sobie z tego sprawy. Aż do czasu Warsztatów Strategicznych wg metodyki Growing Pains z firmą Kawczyński Logistics, które miałem przyjemność współprowadzić.

Kawczyński Logistics jest jednym z liderów transportu wymagającego specjalnych warunków (głównie artykułów spożywczych) oraz transportu zabezpieczonego w Polsce, cały czas pozostając firmą rodzinną.

Branża TSL. Wyzwania na przykładzie firmy Kawczyński Logistics

Wyzwania, przed jakimi stoi Kawczyński i cała branża TSL nie są proste:

  • Rynek, który przez ponad 30 lat tylko rósł, teraz się zatrzymał, a nawet się kurczy
  • Coraz więcej regulacji na poziomie UE dotyczących czasu pracy kierowców (tzw. pakiet mobilności)
  • Rosnący średni wiek kierowców i niewielkie zainteresowanie młodych ludzi tego typu pracą
  • Regulacje chroniące rynki Europy zachodniej przed firmami spoza ich krajów (Kabotaż)
  • Wyzwania związane z Zielonym Ładem (ograniczanie emisyjności transportu) i wiele innych

Wyzwania te sprawiają, że aby móc sprostać wymaganiom klientów trzeba wykazać się kreatywnością i innowacyjnością. Być może dlatego to właśnie firmy z naszej części Europy (głównie z Polski i Litwy) są europejskimi liderami w branży transportowej, ponieważ potrafimy szukać niestandardowych rozwiązań tam, gdzie inni się poddają.

Case study: jak dowieźć produkty na czas

Przykładem takiego innowacyjnego podejścia mogą być chociażby tzw. przepinki, będące twórczym rozwinięciem modelu funkcjonowania przesyłek pocztowych w Europie w XV-XVII wieku. Kiedyś polegała ona na wymianie koni rozstawnych na stacjach pocztowych, rozstawionych wzdłuż popularnych tras. Dzisiaj firma Kawczyński, by zapewnić jak najszybszy transport żywności (np. wspomnianych na wstępie cytrusów) wymienia kierowców, którzy wykorzystali cały dostępny czas jazdy i muszą zatrzymać się na obowiązkowy odpoczynek, na wypoczętych kierowców czekających w miejscu wymiany.

To tylko jeden z przykładów, jak można spełniać wymagania klientów, jednocześnie wdrażając regulacje, motywowane najczęściej zwiększaniem bezpieczeństwa na drogach, z którym spotkaliśmy się w trakcie Warsztatów Growing Pains.

Nasz klient w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszedł w ekspresowym tempie drogę od małej firmy dysponującej 2 samochodami do dużego przedsiębiorstwa, którego flota liczy kilkaset pojazdów. Jest zatem niemal idealnym przykładem przedsiębiorstwa borykającego się z bólami wzrostowymi opisanymi w książce: Wyzwania wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację.

Potwierdziły to badania przeprowadzone przez Fundację Inventity na temat barier wzrostu i zaawansowania na poszczególnych poziomach piramidy rozwoju organizacji. Wskazały one relatywnie dobre wyniki w Warstwie Rynku oraz produktów i usług. Z kolei systemy operacyjne oraz systemy zarządzania, które świetnie sprawdzały się gdy firma była mniejsza, a jej działalność mniej złożona (jeszcze kilka lat temu), wymagają rozbudowy z poowdu dynamicznego rozwoju firmy w ostatnich latach.

Największymi bolączkami firmy jest ciągłe gaszenie pożarów oraz brak wiedzy o kierunkach strategicznego rozwoju firmy.

Jednocześnie bardzo wysoko oceniona została orientacja na klienta, jego zadowolenie, a także jakość i terminowość świadczonych usług. Jestem przekonany, że gdy zakończą się trwające obecnie prace nad doborem najlepszych rozwiązań w zakresie nowych systemów IT oraz rozwoju obecnych, efekty będą jeszcze lepsze.

Ważnym wyróżnikiem (dość nietypowym na tym rynku) było też od zawsze poważne i podmiotowe traktowanie wszystkich pracowników. Przykładem tego może być chociażby to, że zdecydowana większość kierowców pracowała i pracuje na umowach o pracę.

Branża TSL. Warsztaty dla logistyki

W trakcie Warsztatów wspólnie z zespołem kluczowych menedżerów wypracowaliśmy Mapę Strategii na najbliższe 5 lat, w tym listę Projektów Strategicznych oraz kluczowych KPI-ów.

Efekt pracy zespołu Kawczyński wspólnie z zespołem Inventity pomimo początkowych obaw (transport drogowy jako prosta usługa z małym potencjałem na kreatywność) przerósł nasze oczekiwania. Rozstając się najczęściej powtarzanymi zdaniami były:

Mam nadzieję, że entuzjazm z Warsztatów zostanie z nami po powrocie do biura, by wdrożyć to, co wymyśliliśmy.
Już się nie mogę doczekać, kiedy zaczniemy realizować zaplanowane projekty.

Dzisiaj, po kilku miesiącach od Warsztatów wiemy, że prace nad wdrożeniem Strategii trwają, a entuzjazm jest cały czas na wysokim poziomie, tym bardziej, że widać już pierwsze efekty wdrażanych zmian – w tym też finansowe.

Jeśli Twoja firma po czasie szybkiego, intensywnego rozwoju dostała „zadyszki” lub stoi przed dylematem, w jakim kierunku projektować dalszy rozwój, zapraszam do kontaktu. Jestem przekonany, że korzystając ze sprawdzonej metodyki Growing Pains i naszego doświadczenia wspólnie znajdziemy optymalny model rozwoju dla Twojej organizacji.

TSL. Co warto wiedzieć o tej branży?

Branża TSL to sektor gospodarki obejmujący transport, spedycję i logistykę. Każda z tych trzech składowych ma swoje specyficzne zadania i funkcje:

  • Transport — dotyczy przewozu towarów i osób różnymi środkami transportu, takimi jak samochody ciężarowe, pociągi, statki, samoloty. Obejmuje zarządzanie flotą pojazdów, planowanie tras oraz monitorowanie przewozów.
  • Spedycja — zajmuje się organizacją i koordynacją przewozu towarów. Spedytorzy planują transport, wybierają odpowiednie środki transportu, zajmują się formalnościami celnymi, ubezpieczeniami oraz kontrolują przebieg transportu.
  • Logistyka — obejmuje całościowe zarządzanie przepływem towarów, informacji i zasobów od punktu początkowego (np. producenta) do punktu końcowego (np. klienta końcowego). Logistyka dotyczy magazynowania, zarządzania zapasami, pakowania, dystrybucji, a także procesów wspomagających, takich jak technologie informacyjne i systemy zarządzania łańcuchem dostaw.

Branża TSL jest bardzo ważna dla funkcjonowania gospodarki, ponieważ zapewnia płynny przepływ towarów i surowców, co ma bezpośredni wpływ na działalność wielu innych sektorów przemysłu i usług.

Autor artykułu: Michał Kot Certyfikowany Doradca GROWING PAINS STRATEGY®.

Doradca strategiczny Michał KotMichał jest doświadczonym menedżerem, który łączy dobrą znajomość trendów i procesów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem rozumienia potrzeb klientów oraz umiejętnością interpretacji danych liczbowych i wyciągania z nich wniosków.

Posiada 18 lat doświadczenia biznesowego w obszarach telekomunikacji, IT, sprzedaży i marketingu, a także badań rynku.