case study Good Looking Studio

Umacniać się w intratnej ale coraz bardziej konkurencyjnej niszy czy podjąć ryzyko ekspansji na nowe rynki?

Taki dylemat stanął przed firmą Good Looking, liderem w dziedzinie ręcznie malowanych reklam outdoorowych, murali artystycznych i grafik ściennych. To pytanie o fundamenty działalności biznesowej i potrzebę określenia jasnego kierunku rozwoju.

Od początku było wiadomo, że zadanie nie będzie łatwe – nasz klient to świadomy biznesowo i wymagający gracz na rynku wielkopowierzchniowej reklamy OOH (out-of-home), gdzie konkurencja nigdy nie śpi.

Good Looking zdecydowało się na stworzenie strategii, która nie tylko wytyczy ścieżkę do dalszego rozwoju firmy, ale także zintegruje działania zespołów zwiększając efektywność całej organizacji.

Było to bardzo istotne, ponieważ działając w niszy (wartościowej ale jednocześnie wymagającej dużej proaktywności i skuteczności w działaniach) konieczne jest aby:

  • cały zespół pracował w jednym rytmie,
  • rozumiał kierunek w jakim organizacja zmierza 
  • posiadał szereg standardów i mechanizmów realizacji projektów i monitorowania efektywności.

W tej sytuacji i przy obecnej skali firmy, dywersyfikacja rynku i oferta była kosztowna zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Każda taka próba powinna być starannie zaplanowana i przeprowadzona, aby skutecznie zarządzać ryzykiem. Jednocześnie, w zespole narastało przekonanie, że dalszy wzrost firmy w dotychczasowej niszy staje się coraz trudniejszy. Tymczasem inne segmenty rynku, choć konkurencyjne, oferowały zupełnie nowe i obiecujące możliwości ekspansji.

Przygotowanie kluczem do skutecznej strategii

Badania Barier Wzrostu® oraz Efektywności organizacyjnej® ujawniły ciekawe informacje – zespół stosunkowo wysoko ocenił natężenie barier wzrostu jakich doświadczał jednocześnie wskazując na relatywnie wysoką efektywność organizacyjną w wielu apektach. Sugerowało to dużą świadomość organizacji i chęć do przeskoczenia typowych barier dla firmy na tym poziomie rozwoju.

Największymi barierami okazały się aspekty związane z wyznaczeniem i komunikacją kierunku strategicznego oraz profesjonalizacją działań. Kluczem do dalszego rozwoju, efektywnej komunikacji strategii i przeszczepienia działań z nią związanych na grunt każdego z zespołów było wypracowanie precyzyjnych kierunków strategicznych i standaryzacja operacji.

Precyzyjniej rzecz ujmując – organizacja wymagała wprowadzenia klarownej struktury, procesów i schematów postępowania co pozwoliłoby ustabilizować i zwiększyć przewidywalność wyników finansowych. Potrzeba przejścia do fazy profesjonalizacji była więc bardzo uzasadniona. Jednocześnie, co świadczy o dużej dojrzałości, Zarząd bardzo świadomie polegał na doświadczeniu i umiejętnościach zewnętrznych doradców skutecznie wykorzystując pozyskaną w ten sposób wiedzę.

Tworzymy strategię poprzez konfrontację pomysłów

Potężny zasób wiedzy o branży, konkurentach i trendach jakim podzielił się zespół klienta pozwolił w bardzo dogłębny sposób spojrzeć na otoczenie organizacji i wykorzystać tą wiedzę do zbudowania ambitnego planu. Było pewnym, że do dalszego rozwoju firmy potrzeba zarówno umocnienia na kluczowym rynku jak i zdobycia pozycji w nowych obszarach. Zagadką pozostawała w dalszym ciągu proporcja w jakich organizacja powinna rozłożyć akcenty (a tym samym zasoby, energię i skupienie) pomiędzy tymi dwoma kierunkami.

Warsztat strategiczny przeprowadzony wspólnie z szerokim zespołem liderów przyniósł odpowiedź w tym zakresie. Oczywiście nie od razu. Droga wiodła przez trudne i i emocjonalne dyskusje konfrontujące różne punkty widzenia, oczekiwania i pomysły. Zespół składał się z wielu osób o silnej osobowości, jednak bardzo pozytywnym skutkiem formy w jakiej prowadzony jest warsztat było włączenie do dyskusji spostrzeżeń – notabene bardzo trafnych – osób o mniejszej ekspresji i sile przebicia.

W efekcie plan strategiczny zarysował wyraźną linię działania prowadzącą poprzez doskonałość operacyjną i zdominowanie kluczowego rynku, a następnie wypracowanie mechanizmów do świadomej i efektywnej ekspansji na nowe, innowacyjne obszary. Strategia ta wpisywała się w oczekiwania każdego z zespołów, ale co ważniejsze, każdy z uczestników, z ogromną dozą entuzjazmu i energii, podjął się realizacji szeregu celów, które w efekcie pozwolą osiągnąć zakładane cele strategiczne.

Efekt wykraczający poza oczekiwania

“Ambitne” i “Konkretne” – te słowa najczęściej przewijały się podczas podsumowania wspólnej drogi budowania Mapy Strategii. Mimo że do samego końca istniały różnice w nomenklaturze i sposobie komunikacji między naszym zespołem doradczym a zespołem klienta z branży artystycznej, okazało się, że precyzyjnie sformułowane cele, działania i zadania są uniwersalne. Dzięki temu, w kontekście rozwoju organizacji, udało się osiągnąć efekt, z którym klienci niezależnie od branży, numenklatury i kultury pracy w pełni się utożsamiają. Język dobrej strategii jest uniwersalny.

Autor artykuły: Wojciech Wąsik, Certyfikowany Doradca GROWING PAINS STRATEGY®.

Wojciech Wąsik Doradca Growing Pains StrategyWojciech posiada ponad 13-letnie doświadczenie w rozwoju oprogramowania, IT, digitalizacji procesów, bezpieczeństwie informacji i zarządzaniu. Pracował zarówno w środowisku startupowym, gdzie odpowiadał za rozwój i wprowadzenie na rynek rozwiązań technologicznych, jak i w wiodącej polskiej grupie specjalizującej się w integracji systemów i rozwiązań dla sektora przemysłowego. Swoją karierę rozpoczynał od stanowisk technicznych i inżynierskich, szybko obejmując odpowiedzialność za zarządzanie zespołem, projektem, oddziałem, a w ostatnich latach – zarządzaniem strategicznym.

 

 

 

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.