Case study Querco Propert

Jak przygotować firmę na skalowanie? Lekcja z projektu dla Querco Property

Rynek nieruchomości to sektor, w którym liczy się nie tylko szybka adaptacja do zmian, ale także umiejętność ich przewidywania i kształtowania poprzez nowoczesne strategie zarządzania. Querco Property Sp. z o.o., specjalizujące się w kompleksowym zarządzaniu nieruchomościami, doskonale rozumie tę dynamikę. Właśnie dlatego firma zdecydowała się na współpracę z Inventity, by opracować skuteczne strategie rozwoju i wzmocnić swoją pozycję na rynku.

W rozmowie z Wojciechem Wąsikiem, doradcą odpowiedzialnym za realizację projektu, zagłębimy się w szczegóły tej współpracy. Dowiemy się, jakie wyzwania stały przed Querco Property, jak wyglądały warsztaty oraz jakie strategie udało się wspólnie wypracować. Zapraszamy do poznania kulis tego inspirującego projektu!

Kontekst Firmy

Jak opisałbyś Querco Property jako organizację? Co wyróżnia ich na tle rynku nieruchomości?

WW: Querco Property wyróżnia się trzema kluczowymi cechami. Po pierwsze, to niezwykle zaangażowany zespół, który doskonale rozumie specyfikę rynku nieruchomości komercyjnych oraz potrzeby klientów. Po drugie, na uwagę zasługuje ich wyjątkowe skupienie na obsłudze klienta i dopasowaniu do jego potrzeb. No i po trzecie, szeroka oferta. Dzięki temu, mimo, że zespół jest stosunkowo mały, to posiada bardzo silne atuty aby stać się liderem na rynku.

Czy jakieś osiągnięcia lub specyficzne cechy firmy szczególnie przykuły Twoją uwagę podczas współpracy?

WW: Bardzo biznesowe nastawienie w całym zespole. Co więcej, mimo niewielkiej jeszcze skali, ilość pomysłów na nowe usługi i skalowanie biznesu jest imponujący. Oczywiście plany te wymagają  odpowiedniego ułożenia i wprowadzenia w życie, ale entuzjazm i racjonalne spojrzenie na rynek to znakomity fundament dla skalowania.

Problem Zgłoszony przez Klienta

Z jakimi wyzwaniami Querco Property zgłosiło się do Inventity? Jakie kwestie były dla nich najważniejsze do rozwiązania?

WW: To było bardzo interesujące zapytanie, ponieważ rozmowy koncentrowały się nie tyle na bieżących problemach (choć oczywiście pewne wyzwania istniały), ile na ambitnych planach rozwoju. Właściciele szukali wsparcia już na etapie przygotowań do skalowania organizacji. Dzięki temu mogliśmy wspólnie spojrzeć z szerszej perspektywy i lepiej przygotować ich do realizacji tych ambitnych celów.

Czy istniały konkretne obszary w działalności firmy, które wymagały szczególnego podejścia?

WW: Pewne sugestie pojawiały się już na etapie rozmów o współpracy, ale dopiero badania Barier Wzrostu oraz Efektywności Organizacyjnej ujawniły faktyczne wyzwania. Te koncentrowały się głównie w obszarze efektywności operacyjnej, zasobów oraz skuteczności zarządzania.Kluczowym tematem była również potrzeba wsparcia w opracowaniu planu ekspansji. Projekt objął wiele aspektów działalności firmy i jej ambitne plany wzrostu, co sprawiło, że było to dla nas wyjątkowe wyzwanie.

Proces Zbierania Informacji

Jak wyglądał proces zrozumienia potrzeb i wyzwań Querco Property? Jakie działania podjąłeś, aby lepiej poznać ich specyfikę?

WW: To było dosyć ciekawe doświadczenie, ponieważ  z każdym kolejnym krokiem w projekcie, odkrywaliśmy coraz więcej aspektów, mających wpływ na organizację. Zaczynając od zrozumienia rynku, przez konkurencję, a kończąc na organizacji, strukturze i sposobie pracy zespołu. Najbardziej kluczowym etapem był oczywiście warsztat, podczas którego bardzo wiele elementów zostało dogłębnie przedyskutowane i ujęte w Mapie Strategii. Osobiście wyniosłem ciekawą lekcję z etapu analizy w tym projekcie, ponieważ jak się okazało, nie wszystko można wychwycić zgodnie z planem – czasami rzeczy nabierają zupełnie innego charakteru dopiero podczas bezpośredniej rozmowy. Warto na etapie analizy przeprowadzić dodatkowo wywiady z zespołem projektowym.

Czy były jakieś unikalne aspekty, które wpłynęły na sposób zbierania informacji lub analizę sytuacji firmy?

WW: Było jedno zaskoczenie. W pozytywnym sensie. Otóż pytania jakie zawarliśmy w ankiecie na etapie analizy spowodowały, że zespół, po raz pierwszy w swojej historii podjął się analizy otoczenia i konkurencji. Pamiętam jeden z komentarzy jaki padł podczas warsztatu – “Nie było to trudne, a błyskawicznie uświadomiło nam gdzie znajdujemy się na rynku i gdzie jest konkurencja”. Myślę, że czasami warto się po prostu zatrzymać i rozejrzeć zanim rzucimy się w nurt codziennych działań.

Najciekawsze Wnioski z Projektu

Co było dla Ciebie najbardziej interesujące w strukturze lub sposobie działania Querco Property?

WW: Odpowiem dosyć przewrotnie – otóż właśnie interesujący był brak struktury. A w zasadzie sposób radzenia sobie z codziennymi zadaniami w sposób bardzo organiczny. Oczywiście zespół coraz silniej doświadczał brak jasnego określenia ról i odpowiedzialności i stworzenie jasnego schematu organizacyjnego stało się jednym z celów dla organizacji. Mimo to, zaangażowanie i skupienie na biznesie pozwoliło zespołowi dosyć skutecznie działać bez standaryzacji ról i odpowiedzialności przez długi czas.

Czy odkryłeś coś, co znacząco wpłynęło na kierunek działań w projekcie?

WW: Może nie odkryłem, ale utwierdziłem się w przekonaniu, że zaangażowanie szerokiego grona pracowników firmy jest kluczowe dla stworzenia dobrej strategii. W przypadku Querco było to bardzo widoczne, szczególnie podczas warsztatu, gdzie z każdym dniem obserwowaliśmy coraz większe zaangażowanie pracowników w dyskusje i tworzenie planów. Za każdym razem taki obrót spraw cieszy i pokazuje, że motorem w każdej firmie są właśnie ludzie i ich zaangażowanie.

Czy pojawiły się jakieś szczególnie inspirujące lub zaskakujące momenty podczas warsztatów?

WW: Zdecydowanie tak! Podczas pracy na warstwie Produktów i Usług przeprowadziliśmy ćwiczenie w ramach którego skatalogowalismy wszystkie usługi jakie oferuje Querco. Zaskoczenie polegało na tym, że usług okazało się być więcej niż pracowników co natychmiast doprowadziło zespół do bardzo słusznego wniosku, że potrzeba jest priorytetyzacji i standaryzacji tak aby móc lepiej panować nad tak szerokim portfolio.

Wypracowane Strategie i Reakcja Firmy

Jakie kluczowe strategie udało się wypracować w trakcie współpracy? Czy możesz podać przykłady konkretnych rozwiązań?

WW: Najważniejsze cele strategiczne dotyczyły w zasadzie trzech obszarów:

  1. Zwiększenia efektywności operacyjnej poprzez wdrożenie systemu IT usprawniającego codzienną pracę oraz przegąd i standaryzacja procesów.
  2. Zwiększenia zespołów sprzedażowych w celu ekspansji na nowe rynki.
  3. Zwiększenia efektywności zarządzania, głównie poprzez pracę w oparciu o cele oraz ułożenie struktury organizacyjnej.

Oczywiście w każdym z tych aspektów kluczowe jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy “uprocesowieniem” organizacji a zachowaniem odpowiedniej elastyczności. W naszej ocenie ten balans będzie stanowił o skuteczności całej strategii.

Jak Querco Property zareagowało na finalne rekomendacje i wypracowane strategie? Jakie zmiany firma planuje wdrożyć?

WW: Bardzo entuzjastycznie, choć wdarło się pewne zawahanie. Misja strategiczna okazała się być dosyć ambitna, jednak po chwili niepewności i wymiany zdań, zespół zdominowało poczucie sprawczości i chęci realizacji postawionych celów. Z perspektywy doradcy strategicznego to bardzo dobry objaw.

Refleksje i Podsumowanie

Jak oceniasz ogólny przebieg współpracy z Querco Property? Co według Ciebie było kluczowe dla sukcesu tego projektu?

WW: Querco Property jest organizacją, która stała na granicy etapu ekspansji i profesjonalizacji. Stawiało to pewne wyzwanie przed zespołem. Często transformacja firmy działającej bardzo organicznie do tej zorganizowanej w bardziej ustrukturyzowany sposób, wiąże się ze zmianą nastawienia pracowników oraz z oddaniem części autonomii na rzecz procesów i standaryzacji. W efekcie może sprawczość i decyzyjność jednostki staje się mniejsza, ale z punktu widzenia organizacji uzyskujemy większą przewidywalność i systemowość działania. Zespół Querco w zasadzie potrzeby te widział już na etapie projektu, ponieważ silny rozwój i duża dynamika biznesu stawały się coraz bardziej widoczne dla zespołu. 

Gdybyś miał podsumować projekt jednym zdaniem, co chciałbyś, aby Querco Property zapamiętało z tej współpracy?

WW: Wyzwania będą zawsze, ale jeśli rozumiemy dokąd zmierzamy jako firma i działamy jak jeden zespół to nie ma rzeczy niemożliwych.

Współpraca z Querco Property była dowodem na to, że nawet w branżach o ugruntowanych schematach można znaleźć przestrzeń na innowacje i nowe podejścia. Dzięki zaangażowaniu obu stron udało się nie tylko zidentyfikować kluczowe wyzwania, ale przede wszystkim wypracować konkretne rozwiązania, które mają szansę przynieść długofalowe korzyści.

Mamy nadzieję, że ten projekt będzie inspiracją nie tylko dla Querco Property, ale również dla innych firm, które szukają sposobów na usprawnienie swoich działań i osiągnięcie nowych celów biznesowych. Dziękujemy Wojciechowi Wąsikowi za podzielenie się swoimi doświadczeniami i zapraszamy do śledzenia dalszych historii sukcesu zrealizowanych przez Inventity!

Wojciech Wąsik, Certyfikowany Doradca GROWING PAINS STRATEGY®

Doradca Strategiczny Wojchech Wąsik

Wojciech posiada ponad 13-letnie doświadczenie w rozwoju oprogramowania, IT, digitalizacji procesów, bezpieczeństwie informacji i zarządzaniu. Pracował zarówno w środowisku startupowym, gdzie odpowiadał za rozwój i wprowadzenie na rynek rozwiązań technologicznych, jak i w wiodącej polskiej grupie specjalizującej się w integracji systemów i rozwiązań dla sektora przemysłowego. Swoją karierę rozpoczynał od stanowisk technicznych i inżynierskich, szybko obejmując odpowiedzialność za zarządzanie zespołem, projektem, oddziałem, a w ostatnich latach – zarządzaniem strategicznym.

 

 

 

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.