Korpo i co dalej… ? Wywiad z Damianem Rusieckim, doradcą Growing Pains Strategy®

INVENTITY FOUNDATION: Jaki charakter ma obecnie Twoja praca, na czym ona polega i co cenisz najbardziej? Co się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat w Twoim życiu zawodowym?
DAMIAN RUSIECKI: Przez ponad 20 lat mojej aktywności w biznesie, budowałem szybko rozwijające się firmy nie mając wcześniej dostępu do wiedzy, z której dziś mogą czerpać przedsiębiorcy. Nie mogłem skorzystać z usług doradcy strategicznego, bo nie znałem nikogo, kto wiedziałby z czym się mierzę i co boli moją firmę czy firmy, które budowałem i rozwijałem. Niestety, jak prawie każdy przedsiębiorca doświadczyłem wielu bóli wzrostowych, z którymi radziłem sobie po omacku lub ponosiłem porażkę, kiedy nie wiedziałem co jest źródłem bólu. Dzisiaj, cieszę się że mogę dzielić się z naszymi partnerami swoją wiedzą i doświadczeniem, które przez te wszystkie lata zdobyłem i wspólnie budować organizacje trwale zwyciężające.

IF: Dlaczego warto spróbować takiej formy pracy?
DR: Praca doradcy strategicznego w Inventity Foundation to ciągłe doskonalenie. Dzięki współpracy z naszymi partnerami zdobywam nowe bardzo cenne doświadczenie, które mogę dalej pożytkować przy realizacji kolejnych projektów. To jest coś co pozwala mi czuć, że rozwijam się jako człowiek, nie stoję w miejscu i mogę pomagać innym przedsiębiorcom.

IF: Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny doradca?
DR: Bardzo istotną sprawą jest kierowanie się przez przedsiębiorców emocjami w prowadzonym przez nich biznesie. Trudne lub prawie niemożliwe jest szczególnie w firmach rodzinnych oddzielenie tych dwóch spraw: emocje i biznes. Dlatego uważam, że empatia oraz umiejętność słuchania i zrozumienia drugiego człowieka to cechy niezbędne u każdego doradcy. Oczywiście, doświadczenie ma również ogromne znaczenie, jednak bez tych pierwszych cech nie uda nam się zrozumieć potrzeb i tego, co nurtuje czy boli naszego partnera. Dodatkowo umiejętność spojrzenia przez doradcę na organizację z zewnątrz pozwala nam ją lepiej zrozumieć i zareagować w odpowiedni sposób bez emocji.

IF: Z jakimi firmami lubisz pracować?
DR: Lubię pracować zarówno z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, ale także dużymi firmami. Bóle wzrostowe dotykają, każdą rozwijającą się organizację i tak naprawdę nie ma znaczenia czy jesteś start-upem, małym, średnim przedsiębiorstwem czy korporacją zatrudniającą kilkaset, czy nawet kilka tysięcy pracowników. Praca z różnymi firmami w zasadzie różni się tylko kulturą pracy, więc tak naprawdę to kwestia wzajemnego zrozumienia i zaufania.

IF: Z perspektywy czasu uważasz, że przedsiębiorstwa są otwarte na zmianę? Czy jest to jednak długi i żmudny proces?
DR: Jedną, cech organizacji trwale zwyciężającej, rozwijającej się i odnoszącej sukcesy jest jej otwartość na zmiany. Niewielu przedsiębiorców w Polsce, jednak zdaje sobie sprawę iż brak decyzji o wprowadzaniu zmian powoduje, że ich firma zwalnia a z czasem przestaje nadążać za rynkiem i konkurencją co w dłuższym okresie może grozić nawet upadłością czy bankructwem. Edukacja w tym zakresie odgrywa kluczową rolę, dlatego tak ważne jest, aby zarządy i właściciele miały dostęp do tej wiedzy i mogły zrozumieć jej wagę. Im szybciej ta wiedza zostanie przekazana, tym szybciej przedsiębiorcy zrozumieją, że zmiany są konieczne, aby przetrwać i zbudować organizację trwale zwyciężającą.

IF: Korporacja czy raczej mniejsza organizacja – co polecasz wchodzącym na rynek?
DR: Trudno, mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno korporacja jak i mniejsza organizacja posiadają cechy, które mają różne czasami większe lub mniejsze znaczenie dla osób wchodzących na rynek. W miastach o różnej wielkości możliwość aplikowania do mniejszych firm czy korporacji jest różna, dlatego również lokalizacja i organizacja życia ma tutaj kluczowe znaczenie. Z uwagi na moje doświadczenie jestem zdecydowanym zwolennikiem mniejszych organizacji, a wraz z rozwojem i zdobytym doświadczeniem możliwością sprawdzenia się w pracy w korporacji.

IF: Czy Covid dużo zmienił w Twojej pracy? Jak pracować w rozproszonym zespole? Jak pracować z klientem i jego zespołami, których nie znałeś wcześniej, z którymi nie przebywasz na co dzień i z którymi nie tak często się widujesz jak w projektach przed Covidem?
DR: Covid rzeczywiście zmienił sporo. Osobiście odebrałem to jako szansę i nowe możliwości. Nie było mowy, aby przed Covidem społeczeństwo tak szybko zrozumiało i nauczyło się korzystać z pracy zdalnej. Praca i spotkania online z wieloma osobami jednocześnie z każdego zakątka Polski, a nawet zza granicy dają nam ogromne możliwości. Oczywiście, emocjonalnie takie spotkania nie mogą się równać ze spotkaniem w rzeczywistości, ale nasi klienci równie szybko zrozumieli zalety i wady tej pracy. Zaletą spotkań online oprócz oszczędności kosztowej i czasowej jest łatwość z jej korzystania i duża dostępność, dlatego zespoły, z którymi pracowaliśmy przed Covidem tak szybko się do pracy zdalnej przystosowały. Dzisiaj już, nikt nie jest zaskoczony, kiedy prowadzimy warsztaty strategiczne lub wdrożenie online.

IF: Proszę dokończ zdanie: Zostałem Doradcą bo…..
DR: Zostałem Doradcą, bo mam możliwość dzielenia się moją wiedzą i doświadczeniem, poznawania ludzi, którzy powodują, że mogę rozwijać się jeszcze bardziej. Możliwość udziału w projektach doradczych to dla mnie trochę jak misja i możliwość pomocy przedsiębiorcom w momencie zarówno szybkiego wzrostu, jak i w momencie, kiedy firma zaczyna hamować i nie wie co jest tego przyczyną.

Wywiadu udzielił:
Damian Rusiecki, Doradca Growing Pains Strategy®
Specjalizacja: Finance, Strategy, Sales, Marketing&Brand, Digital Transformation

Przedsiębiorca i manager z ponad 20 letnim doświadczeniem w zarządzaniu spółkami kapitałowymi. W latach 2005 – 2020 uruchomił oraz prowadził ponad 20 start-upów, realizując wiele projektów w branży produkcyjnej, usługowej i informatycznej. Posiada bogate doświadczenie w sektorze e-commerce, które zdobył wdrażając 15 sklepów internetowych, które zrealizowały kilkaset tysięcy zamówień. Damian posiada także rozległą wiedzę z zakresu sprzedaży, marketingu, finansów, projektowania, planowania, zarządzania i realizacji projektów w branży IT oraz usług B2B.

Do każdej organizacji, oprócz doświadczenia i zaangażowania, wnosi wiele pomysłów i pasji do innowacji, umiejętności organizacyjnych, a także ducha pracy zespołowej i harmonijnej współpracy oraz nieszablonowe podejście do rozwiązywanych problemów. Damian posiada tytuł magistra finansów i rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Jest Certyfikowanym Doradcą GROWING PAINS STRATEGY®

kontakt:biuro@inventity.net

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.