INVENTITY FOUNDATION: Jaki charakter ma Twoja praca, na czym ona polega i co cenisz w niej najbardziej?
WOJCIECH SZAPIEL: Moim zadaniem jest rozwój Doradców, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i tym samym wspierają firmy naszych Klientów oraz rozwijają organizacje będące na etapie skalowania i profesjonalizacji. Moja praca jest ekscytująca dlatego, że mam zaszczyt pracować z ludźmi, którzy posiadają nie tylko potężne doświadczenie zawodowe i życiowe ale również są bardzo ciekawymi osobami. Jestem usatysfakcjonowany tym, że mogę pełnić rolę Lidera dla Doradców Strategicznych Inventity Foundation.
IF: Dlaczego warto spróbować takiej formy pracy?
WSz: Jest szereg korzyści pracy w charakterze Doradcy. Niewątpliwie jest to unikalny sposób na kreowanie własnej, indywidualnej ścieżki rozwoju. Doradca angażuje się w różnorodne projekty, pracując w różnych środowiskach i ma się do czynienia z różnymi typu modelami biznesu. Bycie Doradcą jest sposobem na dzielenie się swoją wiedzą, przy jednoczesnym, stałym rozwijaniu siebie. Praca Doradcy nie jest pracą łatwą. Zazwyczaj współpracuje się z kluczową kadrą zarządzającą, z prezesami i właścicielami firm, czyli z osobami, które mają głębię życiową ale również posiadają ukształtowane charaktery. Osoby które uczestniczą w procesach dzielenia się swoją wiedzą z zaawansowanymi organizacjami są również beneficjentami wzajemnej współpracy.
IF: Jakie cechy i doświadczenie powinien posiadać profesjonalny Doradca?
WSz: Przede wszystkim profesjonalny Doradca powinien mieć kilkanaście lat doświadczenia menedżerskiego, co oznacza, że już jest ponad 20 lat na rynku pracy. Powinien posiadać doświadczenie zarządzania zespołami i projektami, zarówno w małych organizacjach jak i tych międzynarodowych. Dobry Doradca to również Przedsiębiorca, który budował i sprzedawał biznes, a swoim doświadczeniem i najlepszymi praktykami ze swojego życia zawodowego jest gotowy dzielić się z innymi.
Dobry Doradca oprócz tego, że ma siwe skronie i posiada imponujące doświadczenie życiowe i zawodowe, powinien czuć się nie do końca wypełniony – tak jak filiżanka herbaty, która nigdy nie jest pełna, co w odniesieniu do Doradcy oznacza potrzebę ciągłego rozwoju.
Doradca musi być otwarty i bardzo szeroko dzielić się wiedzą z klientem. Dobry Doradca to osoba, która ma nadmiar psychologiczny. Ja to rozumiem jako osobę szczodrą w transferze wiedzy do obsługiwanych klientów, czyli osoba, która jest gotowa na dzielenie się zdobytą wiedzą, jest naturalnie szczodra i nie trzyma wiedzy w garści.
IF: Z jakimi firmami lubisz pracować?
WSz: Tak naprawdę pracujemy z różnego rodzaju formatami firm. Od małych przez średnie i duże przedsiębiorstwa. Te z którymi ja osobiście najbardziej lubię pracować to są firmy tak zwane “właścicielskie”, czyli takie w których właściciele zarządzają swoimi firmami.
IF: Z perspektywy czasu uważasz, że przedsiębiorstwa są otwarte na zmianę? Czy jest to jednak długi i żmudny proces?
WSz: Zauważam dużą zmianę w myśleniu przedsiębiorców. Zmiany których jesteśmy świadkami i które przyśpieszyła pandemia, wymusiły na polskich przedsiębiorstwach większą otwartość. “Wczorajsze” metody zaczynają się już nie sprawdzać. Osobiście uważam, że skonsumowaliśmy wszystko co było do wzięcia z okresu transformacji ustrojowej tzn. niskie koszty pracy i długie, powtarzalne serie produkcji. Gusta konsumentów się zmieniają, co chwila oczekujemy nowego produktu.
Inventity Foundation wychodzi naprzeciw potrzeb dokonania zmian. Dostarczamy kompetencje, wiedzę oraz najlepsze praktyki z firm o dojrzałej kulturze zarządzania. Dostarczany transfer wiedzy jest potrzebny i mamy na tą idealną formułę – metodykę Growing Pains Strategy®, która jest bardzo precyzyjnym, dokładnym procesem. Wręcz z matematyczną precyzją określa bóle wzrostowe przedsiębiorstwa i wraz w połączeniu z kompetencjami i wiedzą doświadczonych menedżerów, jest bardzo przydatnym narzędziem do rozwoju polskich przedsiębiorstw.
IF: Korporacja czy raczej mniejsza organizacja – co polecasz wchodzącym na rynek pracy?
WSz: Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna. To trochę w funkcji i predyspozycji młodego człowieka ale i aspiracji i pomysłu na swój profil zawodowy. Ja uważam, że bardzo dobrym sposobem na budowanie kariery zawodowej jest pójście w stronę korporacji, wejście w programy menedżerskie, ponieważ korporacje te właśnie procesy mają dobrze rozbudowane. Uważam też, że nie warto w takim systemie pracy długo funkcjonować, gdyż życie jest dużo bardziej ciekawe i bardziej różnorodne. Stąd też alternatywa, czyli praca w małej firmie, w której osoba ma szansę pracować na różnorodnych projektach, w bardziej dynamicznym środowisku pracy.
Należy pamiętać, że na etapie rozwoju MŚP następuje deficyt wiedzy i podstawowych kompetencji menedżerskich. My jako Inventity przebadaliśmy blisko 1000 polskich przedsiębiorstw. Wyniki badań pokazują, że największym bólem polskich przedsiębiorstw nie są produkty i usługi, tylko są kompetencje co oznacza, że w Polsce brakuje dobrych menedżerów.
IF: Czy Covid dużo zmienił w Twojej pracy? Jak pracować w rozproszonym zespole?Jak pracować z klientem i jego zespołami, których nie znałeś wcześniej, z którymi nie przebywasz na co dzień i z którymi nie tak często się widujesz jak w projektach przed Covidem?
WSz: Wspólnie z naszym zespołem zauważyliśmy bardzo wyraźnie, że pandemia stała się wręcz kołem zamachowym w procesach transformacji biznesowej w wielu polskich przedsiębiorstwach. Jak błyskawica nad polem walki podświetliła kondycję i przygotowanie polskich spółek to pracy zdalnej. Wielu szefów i właścicieli firm zdało sobie sprawę, że “jutro” jest niepewne więc bardziej świadomie i bardziej odważnie zaczęli podejmować decyzje nad wprowadzeniem zmian w organizacji.
Od strony naszej organizacji, my od samego początku byliśmy przygotowani do takiego formatu pracy. Przez ostatnie kilka lat poczyniliśmy bardzo duże inwestycje w technologie. W związku z tym nasi Doradcy pracują i mieszkają w różnych miejscach na terenie całego kraju i dzięki technologii możemy efektywnie pracować tak jakbyśmy pracowali na co dzień w biurze. Ja osobiście od początku pandemii brałem udział w 30 projektach i muszę przyznać, że dwa lata wstecz, jeżeli ktoś by mnie się spytał co sądze o prowadzeniu procesów doradczych online, powiedziałbym, że to wariactwo. Dzisiaj wiem posiadając duże doświadczenie, że jest to możliwe i jest możliwe osiągać mierzalne sukcesy.
IF: Proszę dokończ zdanie: Założyłem Inventity Foundation bo…
WSz: Założyłem Inventity Foundation bo uważam, że biznes jest bardzo dobrym miejscem do przynoszenia pożytku ludziom. Formuła Inventity czyli bycia fundacją jest podmiotem not for profit czyli podmiotem, który prowadzi działalność gospodarczą ale przez to, że jesteśmy fundacją cały wypracowany zysk przeznaczamy na rozwój i cele statutowe. Im więcej projektów realizujemy tym jestesmy silniejsci i więcej możemy przynosić pożytku jak największej ilości istotom.
Wywiadu udzielił:
Wojciech Szapiel, CEO i założyciel Inventity Foundation, wieloletni doradca i ekspert z zakresu transferu technologii
Wojciech łączy doświadczenie w doradztwie strategicznym z wieloletnią praktyką w inwestycjach kapitałowych. Jako CEO w Inventity Foundation kieruje rozwojem Licencjonowanej sieci Doradców GROWING PAINS STRATEGY®. Posiada 20 letnie doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy dla renomowanych firm w Polsce i Wlk. Brytanii, w tym 10-letnia praktyka na rynku PE/VC. Posiada dyplom z Private Equity i Venture Capital z Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Ma na koncie ponad sto inwestycji kapitałowych, w tym nagrodę za najlepszą inwestycję w Europie („Impact Investment of the Year”) przyznaną przez EBAN. Pełnił rolę eksperta merytorycznego, Komisji Europejskiej – Directoriate General for Research and Innovation z zakresu budowy modelu inwestycji UE w Fundusze Funduszy (FOF). Jest autorem i współautorem kilkunastu wdrożonych strategii zmian i rozwoju przedsiębiorstw w sektorach, tj. energetycznym, finansowym, medialnym, budowlanym, logistycznym, IT.
Wojciech jest absolwentem programu Corporate Innovation na Stanford University Graduate School of Business, Akademii Psychologii Przywództwa organizowanego przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, Prawa Własności Intelektualnej i Prawa Nowych Technologii na Uniwersytecie Gdańskim, Zarządzania Finansami na Akademii Leona Koźmińskiego, Metod Ilościowych w Ekonomii i Systemów Informacyjnych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Business Administration w National Louis University. Jest Certyfikowanym Doradcą GROWING PAINS STRATEGY®
kontakt: wojciech.szapiel@inventity.net
Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.
Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.