Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozgrywają się już pełną parą. Każdy kibic liczy, że trofeum przypadnie jego drużynie, ale zwycięzca będzie jeden i na pewno będzie to drużyna, która jest przygotowana do tego, aby trwale odnosić sukcesy. Można od razu zapytać – co to znaczy?
Drużynę piłkarską można porównać do firm, które trwale odnoszą sukcesy i działają na rynku w długim okresie. Aby tak się stało, jasno i precyzyjnie muszą być określone podstawy działalności – czyli w jaką grę gramy? Wydaje się to oczywiste – w Football. Ale w tę grę można grać tak jak drużyna Francji, Hiszpanii czy Niemiec, które od wielu wielu lat odnoszą sukcesy na europejskich i światowych imprezach. Można też grać jak Polska, która od wielu lat tych sukcesów jednak nie odnosi. Każda drużyna powinna mieć określoną misję strategiczną, czyli oznaczyć czego chce dokonać albo czym chce się stać w precyzyjnie określonym przedziale czasowym. Następnie powinna określić strategię podstawową, która jest przepisem na to w jaki sposób drużyna ma zrealizować postawione przed sobą cele.
Dlaczego jedni są lepsi a drudzy słabsi? Odpowiedzi należy szukać szukać patrząc na sześć poziomów Piramidy Rozwoju Organizacyjnego® opracowanej na Uniwersytecie Stanforda przez Prof. Erica G. Flamholtz’a. Tak jak firma tak i drużyna o światowym poziomie musi mieć poukładane wszystkie elementy w tej piramidzie na poziomie – mistrzowskim.
Rynki – szeroko rozumiany rynek rozrywki, drużyna footballowa walczy o uwagę swoich kibiców. Gdy gra dobrze, rośnie ich liczba, a co za tym idzie rosną kontrakty reklamowe piłkarzy.
Produkty i Usługi – czyli widowisko, które należy odegrać na jak najwyższym poziomie tak, aby kibice czuli dumę ze swojej drużyny.
Zarządzanie zasobami – czyli w jaki sposób pozyskać najlepszych piłkarzy, trenerów, medyków, fizoterapeutów, ludzi odpowiedzialnych za zbieranie informacji, psychologów, dietetyków i innych ludzi wspierających procesy. Tu także powinno być brane pod uwagę efektywne pozyskanie zasobów finansowych i zasobów technicznych, między innymi takich jak odpowiednie miejsca do treningów i urządzenia wspomagające proces treningu.
Systemy Operacyjne – czyli wszystkie elementy, które powodują, że cały zespół sprawnie funkcjonuje. Należy na tym poziomie przeprowadzić analizę w jaki sposób piłkarze i zespół są wynagradzani, w jaki sposób drużyna szuka nowych graczy czy członków zespołu. To także poziom, którym należy ocenić to jak funkcjonują pozostałe składowe i procesy zespołu, i oczywiście jakość z jaką zespół poszukuje sponsorów i współpracuje z nimi. Na koniec – należy ocenić stosunek jaki drużyna ma do swoich kibiców.
Systemy Zarządzania – czyli planowanie treningów i spotkań, ustalanie taktyki, ustalanie planu rozwoju poszczególnych zawodników, jasna i efektywna struktura całego zespołu z równie jasnym i efektywnym procesem podejmowania decyzji.
Kultura organizacyjna – to jest element spinający pozostałe, który powoduje, że wszystkie osoby które są zespole wyznają podobne wartości, przekonania i przestrzegają tych samych norm co zdecydowanie wpływa na osiągane wyniki.
Oczywiście należy pamiętać, że znaczenie ma też ten przysłowiowy „łut szczęścia”, który – nie zapominajmy – zawsze sprzyja temu, który jest lepiej przygotowany.
Na koniec ciekawostka: Piramida Rozwoju Organizacyjnego jest częścią metodyki Growing Pains Strategy®. Zmienne zastosowane w metodyce mogą istotnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy: na 80% marży brutto i 55% zysku operacyjnego. Growing Pains Strategy® stosowana była w międzynarodowych firmach typu IBM, Starbucks czy Neutrogena. Przez Inventity Foundation została przetestowana na blisko 1 000 polskich firm.
Jeśli chcesz wykorzystać metodykę do rozwoju swojej firmy, sięgnij po wiedzę na: www.inventity.net/pl/growing-pains lub napisz do nas na: biuro@inventity.net.
Autor: Ryszard Kaczmarek, Doradca Growing Pains Strategy®
Ryszard doświadczenie zawodowe budował współpracując z firmami z sektora paliwowego i paliw odnawialnych oraz sektora rolniczego.
Zarządzał organizacjami o obrotach sięgających kilkudziesięciu mln EUR na rynkach polskim i niemieckim. Był odpowiedzialny za kompleksowy rozwój tych organizacji.
Zajmował się m.in. obszarami zabezpieczania transakcji, pozyskiwania źródeł finansowania, negocjacjami z instytucjami kredytowymi i faktoringowymi. Odpowiadał za zwiększenie efektywności biznesowej poprzez zmianę struktury organizacyjnej, wypracowanie, wdrożenie oraz implementację nowych strategii biznesowych. Zarządzał ryzykiem w zakresie zabezpieczeń transakcji walutowych. Odpowiadał za logistykę dostaw w ramach transportu intermodalnego. Implementował w organizacjach nowoczesne procesy komunikacji i zmiany poprzez świadome budowanie kultury organizacyjnej.
Współpracował również na linii biznes <> IT, wdrażając systemy IT do zarządzania firmą mające na celu szybkie raportowanie płynności finansowej, stanów magazynowych, towarów w drodze, a w konsekwencji poprawę trafności podejmowanych decyzji biznesowych.
Ekspert w konferencjach dla branży paliw płynnych organizowanych przez Orlen, POPIHN, Polską Izbę Paliw Płynnych.
Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.
Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.