W dobie różnego rodzaju metod, technik i strategii rozwoju różnych branż, poszczególne organizacje, właściciele firm, zarządzający małymi i dużymi firmami zadają sobie kluczowe pytanie – Jaka jest moja przewaga konkurencyjna? Jakie mam produkty/usługi, które są lepiej postrzegane przez klientów. A może wyjątkowa obsługa klienta, ekspresowy serwis, czas realizacji? Wszystkie te aspekty są niewątpliwie istotne i przynoszące wymierne rezultaty. Są one jednak “powszechne”, odmienione przez wszystkie przypadki, z pewnością również do dalszego rozwoju, ale powielane przez większość konkurentów.
Kultura Organizacyjna jako Trwała Przewaga
To co może nas odróżnić, dodać znaczącej i trwałej przewagi to Kultura Organizacji. Kultura, która opiera się na fundamentalnych ZASADACH współpracy, rozwoju, innowacji, konsekwencji, zaangażowania…i wiele innych wartości i zasad, które są uniwersalne, a zarazem szczególne dla każdej firmy.
Etapy Rozwoju Firmy, a Budowa Kultury Organizacyjnej
Tworzenie nowego biznesu od ZASIANIA pomysłu, poprzez ZDOBYCIE pierwszych klientów, wejście na RYNEK, i dalej rozwój infrastruktury organizacji, często wiąże się z ogromnym wysiłkiem ZAŁOŻYCIELA i osób, które pozyskał aby wystartować.
Na tych wstępnych etapach rozwoju, budowanie kultury organizacji nie jest priorytetem. Stworzenia PRODUKTU/USŁUGI, zdobycie KLIENTÓW/RYNKU jest najważniejsze.
Trwała Organizacja dzięki Kulturze Organizacyjnej
Jednak to Kultura Organizacji jest jednym z elementów, które budują TRWAŁE organizacje, takie, które niezależnie od warunków – Hossy czy Bessy, potrafią znaleźć rozwiązania poprzez planowe, metodyczne budowanie STRATEGII Wspierają również tworzenie i rozwój ZESPOŁÓW LUDZI, którzy rozumieją ZADANIA i CELE organizacji. To oni tworzą jej sukces, rozumiany jako rentowność, zwrot z inwestycji, ale i osobisty rozwój poszczególnych osób.
Efektywna kultura organizacyjna pozwala na:
- Przyciąganie i utrzymywanie talentów
Ludzie chcą pracować w miejscach, które szanują ich wartości i oferują przestrzeń do rozwoju. Przykładem może być firma Salesforce, która od lat stawia na kulturę równości, włączania i współpracy. Dzięki programowi „Ohana” (hawajskie słowo oznaczające rodzinę), firma kładzie nacisk na wsparcie społeczności, równość płci, a także inkluzywne podejście do pracowników. Inicjatywy takie jak transparentność wynagrodzeń oraz aktywne promowanie różnorodności sprawiają, że Salesforce przyciąga osoby, dla których wartości są ważne, co wzmacnia jej stabilność i rozwój. - Zapobieganie „bólom wzrostowym”
Firmy często doświadczają trudności w trakcie szybkiego wzrostu, takich jak problemy z komunikacją, brak jasnych zasad współpracy czy niewystarczająca struktura zarządzania. Netflix, w miarę szybkiego wzrostu, postawił na przejrzystość i samodzielność pracowników. Dzięki zasadzie „Freedom and Responsibility” (Wolność i Odpowiedzialność) zespół ma swobodę w podejmowaniu decyzji, co pomaga elastycznie reagować na wyzwania i uniknąć biurokracji. System ten okazał się kluczowy, gdy firma ewoluowała od wypożyczalni DVD do giganta streamingowego, unikając przy tym klasycznych problemów związanych z rozwojem. - Budowanie trwałości i odporności
Organizacje, które inwestują w swoją kulturę, są bardziej odporne na kryzysy. Toyota, jedna z najbardziej znanych firm produkcyjnych na świecie, wdrożyła model „Kaizen”, który promuje ciągłe doskonalenie. Pracownicy są zachęcani do dzielenia się swoimi pomysłami na usprawnienie procesów, co pozwala nie tylko poprawić wydajność, ale i zwiększyć poczucie przynależności. Dzięki Kaizen Toyota jest bardziej elastyczna i odporniejsza na zmiany rynkowe, co pozwala jej radzić sobie nawet w obliczu globalnych kryzysów, takich jak zmiany w łańcuchu dostaw czy recesja.
W jaki sposób budować kulturę organizacyjną?
Jak pokazuje książka “Wyzwania wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywająca organizację”, kluczowe jest świadome zarządzanie kulturą poprzez podejmowanie działań, które wspierają rozwój organizacji w sposób systematyczny. Na przykład:
- Rozwijanie liderów, którzy są przykładem dla zespołu
- Systemy wsparcia i struktura organizacyjna
- Stworzenie formalnych programów rozwoju
- Budowa Kultury Organizacyjnej jako Katalizator Rozwoju
Odpowiednio dobrane kierunki budowy kultury organizacji mogą być strategicznym katalizatorem rozwoju firmy i jej trwałym elementem. Brak lub ignorowanie tego elementu może wprowadzić organizacje w różnego rodzaju problemy, BÓLE wzrostowe, które skutecznie hamują rozwój, a nierzadko powodują nawet upadek firmy. Dlatego kultura organizacyjna nie jest już jedynie „miękkim” aspektem działalności firmy, lecz staje się strategicznym katalizatorem sukcesu, na który składa się zarówno rentowność, jak i rozwój zespołu.
Autor artykułu: Robert Kaleta, Certyfikowana Doradczyni GROWING PAINS STRATEGY®.
Robert Kaleta posiada ponad 25-letnie doświadczenie na wysokich stanowiskach menedżerskich w międzynarodowych środowiskach przemysłowych, w branżach motoryzacyjnej i budowlanej. W ciągu swojej kariery zarządzał operacjami zakładów produkcyjnych o wielkości ponad 250 pracowników, odpowiadając za budżetowanie, P&L, CAPEX i OPEX, jak również za wdrażanie nowoczesnych metod zarządzania, takich jak Lean Manufacturing i QRM (Quick Response Manufacturing). Robert pracował w międzynarodowych zespołach z Azji, Europy i Ameryki Północnej, skutecznie wdrażając zmiany organizacyjne oraz innowacje technologiczne.
Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.